Що варто знати, коли для воєнних потреб вилучають вашу автівку
24 лютого 2022 року указом Президента № 64/2022 в Україні на 30 діб введено воєнний стан.
В умовах воєнного стану військове командування може здійснювати, зокрема, примусове відчуження (реквізицію) майна, що перебуває у приватній власності мешканців, відповідно до:
ст. 41 Конституції України
ст. 353 ЦК України
ст. 8 ЗУ «Про правовий режим воєнного стану»
Чотири обов’язкові умови для законного вилучення авто
1 - відчуження майна приватних осіб може здійснюватися виключно на оплатній основі, з попереднім або наступним відшкодуванням його вартості. Безоплатне вилучення стосується лише майна державної власності.
2 - рішення може ухвалювати виключно вище командування Збройних Сил України або окремо визначених їхніх підрозділів та за погодженням з державною адміністрацією. Без погодження допускається ухвалення рішення лише у місцях бойового зіткнення. Примітка: Начальник патруля, старший вартовий, командир загону територіальної оборони, тощо, не наділені таким правом.
3 - реквізиція здійснюється з чітким документальним оформленням. Момент вилучення засвідчується підписанням акта встановленого зразка, із зазначенням підстав, ознак майна, розміру виплаченої компенсації тощо.
4 - перед відчуженням здійснюється оцінювання ринкової вартості майна, оригінал висновку про яке надається власнику. Розмір оцінки може бути оскаржено в суді.
Наміри осіб з вилучення авто з порушенням однієї з чотирьох умов є незаконними. Такі дії не відповідають політичному курсу держави та з боку її службовців вчинятися не можуть.
Якщо вказана ситуація все ж виникла, рекомендується простежити за дотриманням чотирьох описаних умов. Зокрема, ретельну увагу слід приділити оформленню акту про примусове відчуження майна. Примірник акту та висновку про оцінювання варто зберігати у себе для отримання компенсації або повернення майна у майбутньому. Після припинення дії воєнного стану питання вирішується через військовий комісаріат.
Без дотримання зазначених правил примусове вилучення транспорту тягне за собою кримінальну відповідальність.Законне ж вилучення авто для воєнних потреб безпосередньо на дорозі під час переміщення приватних осіб технічно неможливе.