Мамаївська громада

Чернівецька область, Чернівецький район

Страховий стаж: запитання та відповіді

Дата: 30.03.2022 11:36
Кількість переглядів: 28

Як зараховується до страхового стажу період догляду за дитиною?

 

Догляд за дитиною до трьох років зараховувався до стажу як до 1 січня 2004 року, так і після. Але після 1 січня 2004 року такі періоди зараховуються до страхового стажу за умови, якщо особа, яка здійснювала такий догляд, отримувала допомогу по догляду за дитиною до трьох років або одноразову допомогу при народженні дитини, яку призначають органи соціального захисту.

Тобто до 1 січня 2004 року до страхового стажу непрацюючим матерям на підставі свідоцтва про народження дитини зараховується три роки догляду, працюючим – періоди перебування у відпустках по догляду за дитиною до трьох років. Із 1 січня 2005 року – за даними персоніфікованого обліку.

Період неоплачуваної відпустки по догляду за дитиною від трьох до шести років із 1 січня 2004 року не зараховується до страхового стажу при визначенні розміру пенсії, оскільки у цей період за особу, яка здійснює такий догляд, не сплачуються страхові внески, вона не підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню.

Водночас пунктом 3.1 Прикінцевих положень Закону 1058 передбачено, що період перебування у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею шестирічного віку з 1 січня 2004 року до часу запровадження сплати страхових внесків (єдиного внеску) за осіб, які перебувають у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку        (з 01.01.2005), зараховується до страхового стажу для визначення права на призначення пенсії за віком при досягненні віку, встановленого ст. 26 Закону 1058.

 

Наприклад:

Жінка звертається за призначенням пенсії у 2021 році. Має 27 років страхового стажу. Тобто для виходу на пенсію у 60 років їй не вистачає одного року ( 2021 року необхідний страховий стаж становить 28 років). Але з 2004 по 2006 рік вона перебувала у неоплачуваній відпустці по догляду за дитиною до шести років. Тому їй зарахують у стаж для визначення права на призначення пенсії один рік – 2004, якого не вистачає, і вона вийде на пенсію у 60 років, але для розміру пенсії враховуватимуть наявний страховий стаж – 27 років.

 

 

Як зараховуються  у  страховий стаж періоди догляду осіб, які потребують стороннього догляду?

 

Законом 1058 передбачено, що непрацююча особа працездатного віку, яка здійснює догляд, наприклад, за дитиною з інвалідністю до 16 років або престарілою особою, яка потребує стороннього догляду, чи за особою з інвалідністю 1 групи, має право на зарахування таких періодів догляду до свого страхового стажу. Періоди такого догляду до 01.01.2005 підтверджуються актом, складеним у територіальному органі Пенсійного фонду України, при цьому 2004 рік і далі – за умови отримання відповідної допомоги чи компенсації, а прочинаючи з 01.01.2005  - за умови отримання допомоги (компенсації) в органах соціального захисту населення по догляду за вказаною категорією громадян за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

До заробітку для обчислення пенсії враховується мінімальна заробітна плата. Для того, щоб зарахування таких періодів до страхового стажу не знизило розміру пенсії особи, законодавством передбачена оптимізація заробітку.

 

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Результати опитування

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь